Kedi köpek röntgen, ultrason vb birçok sağlık hizmeti MediVet Veteriner Kliniği tarafından sağlanabilmektedir. Kliniğimizde, yardımcı görüntüleme sistemlerinin her biri kendi konusunda uzman veteriner hekimler tarafından sağlanır. Kedi köpek röntgen ya da görüntüleme hizmetleri olarak bilinen tüm hizmetlerimiz şunlardır:

  • Röntgen
  • Ultrason
  • Renkli Doppler
  • EKG
  • Endoskopi
  • MRI
  • Tomografi

Kedi Köpek Röntgen Yenilikleri

MediVet Veteriner Kliniği ‘nde artık Radyasyon oranı yüksek röntgen cihazları yerine, frekansı yüksek-radyasyonu düşük cihazlar kullanılıyor.

Çevreye zararlı atıklar ve kimyasallar içeren röntgen filmleri yerine, dijital ortamda oluşturulan tamamen zararsız görüntüleme çeşitleri kullanılıyor.

Dijital Röntgen Sisteminin Minik Dostlarımız için Avantajları Neler?

CR’de içerisinde röntgen filmi olan kasetler yerine içerisinde fosfor plakalar olan kasetler kullanılmaktadır. Bu kullanılan fosfor plakalar ile bilgisayar ekranından yapılan incelemelerde görüntü ayarları istenildiği gibi yapılandırılıp değiştirilerek olgu en açık şekilde gözlemlenir. Böylece hem çekimler tekrarlanmadan istenilen yüksek kalite görüntüler elde edilir. Hemde minik dostlarımız tekrarlayan çekim stresi yaşamazlar.

Görüntüler olgu takibi için yıllarca saklanabilmektedir. Ayrıca hasta sahibi röntgen filmi taşıma ve saklama gibi zahmetlerden korunduğu gibi istenirse CD veya DVD verilebilmekte veya görüntü e-posta ile de gönderilebilmektedir.

CR’de çekilen görüntü bilgisayar ekranına aktarıldığından, üzerinde teşhisi kolaylaştıracak çeşitli ayarlamalar yapılarak çekim tekrarına gerek duyulmadan en iyi sonuç elde edilmektedir. Böylece sadece bilgisayarda görüntü ile oynanarak istenilen yüksek kalite görüntüler elde edilir. Hemde minik dostlarımız tekrarlayan çekim stresi yaşamazlar.

Bilgisayarlı röntgen ile çekilen bütün röntgen filmlerinin dijital ortama aktarılarak yıllarca saklandığından hastanın ve olgunun takibi kolay bir şekilde yapılmaktadır.

CR Çekimleri için MediVet Veteriner Kliniği’nde AJEX marka Yüksek Frekans röntgen cihazları kullanılır. Ayrıca FUJİFİLM CR’ler yüksek performanslı DQE(Saptanabilir Quantum Etkinliği) değerine sahiptir. Dolayısı ile daha da düşük ışın kullanılarak yuüksek ışın performansı elde edilmektedir. Standart bir röntgen çekiminde maruz kalınan ve çevreye yayılan radyasyondan %50-60 daha az radyosyana maruz kalacaktır. Ayrıca dozlamadan kaynaklanan hatalarda çekim tekrarına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Görüntüler başka bir hekime kolay bir şekilde gönderildiğinden konsultasyon hızlı olabilmektedir.

Kalça displazisi, kalp büyümesi, kırık parçaların boyu, böbreğin boyutları ve ortopedik operasyonlar için gerekli özel ölçümleri hatasız yapabilmektedir. Ayrıca batın görüntülemeleri, akciğer görüntülemeleri gibi oldukça hassas işlemler gerektiren çekimler hatasız ve ayrıntılı tek bir çekimle bilgisayara aktarılabilmekte, böylece gözden kaçan ayrıntılar minimalize edilmekte ve tedavide büyük oranda başarı sağlanabilmektedir.

Minik Dostlarımızı ve ÇEVREMİZİ önemsiyoruz….